Gazimağusa Yol Tarifi

Gazimağusa Yol Tarifi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti geçmişi çok zengin bir ada ülkesidir. Tarihiyle onlarca farklı medeniyete tanıklık etmiş Kıbrıs’ta görüp görebileceğiniz birbirinden değerli tarihi lokasyonlar vardır. Kıbrıs gezilecek yerler haritanıza ilk eklemeniz gereken yer ise Gazimağusa (Kıbrıs’ta yaygın ismiyle Mağusa) şehri Kıbrıs’ın önemli liman şehirlerinden biridir. Kıbrıs’ın tek derin olan limanı bu şehirde yer alır. Şehrin en eski gelişme noktası ise Luzinyanlılar dönemine rastlamaktadır.

Gazimağusa Yol Tarifi

Dünyanın en iyi kumsallarına sahip olan Mağusa, tatil konusunda da en ideal rotalardan biridir. Mağusa özellikle de plajlarıyla ünlüdür. Özellikle Palm Beach ve Glapsides Beach görülmesi gereken yerlerdendir. Olağanüstü özellikte ve güzellikte olan masmavi denize kendinizi bırakarak şehrin tadını çıkarabilirsiniz. Daha sonra gezinize tarihi yerleri görmek üzerek devam edebilirsiniz.

 

Kuzey Kıbrıs Gazimağusa şehri nerededir? Mağusa’ya nasıl gidilir?

Mağusa, Kıbrıs’ın doğusunda yer alan liman Akdeniz kıyısında bulunur. Eğitim ve turizm şehri olan Magusa şehrine Lefkoşa ile arasında yaklaşık 65 Km vardır. Arabayla ise Lefkoşa kentine Mağusa’dan yaklaşık bir saatte varabilirsiniz. Girne ile ise arasında yaklaşık bir saat 15 dakik bulunur. Uçaklı Kıbrıs paketleri hakkında bilgi sahibi olarak ucuz yollardan şehre giriş sağlayabilirsiniz.

Gazimağusa Yol Tarifi

Mağusa’da İklim

Magusa iklim özellikleri açısından sıcak ve kurak bir iklime sahiptir. Ocak ve şubat ayında oldukça soğuk olan şehir, mart ayından sonra ısınmaya başlamaktadır. Bu bakımdan şehirde seyahat etmek için mart ayını tercih edebilirsiniz. Ağustos ve Temmuz aylarında ise en yüksek sıcaklıklara sahiptir. Ocak ayında şehirde bulunanlar ya da ocak ayında Mağusa kentine gidecek olanlar mutlaka yanlarına yağmurluk ve şemsiye almalıdır. Deniz kıyısı nemli olan Mağusa iç kesimlere göre daha sıcaktır.

Gazimağusa Yol Tarifi

Mağusa’da Gezebileceğiniz Yerler

Şehirde gezebileceğiniz yerler arasında bulunan Othello Kalesi 14. yüzyılda Luzinyanlılar tarafından inşa edilmiştir.  Kale girişinde asılı olan kabartmada kaideyi yeniden onaran Nicola Foscari’nin adı yazılıdır. Etrafı derin bir hendek ile çevrili olan Hendek’in yapısında kuleler ve topçu bataryaları ile son bulan koridorlar bulunmaktadır. Ayrıç bir kısmı Osmanlılara bir kısmı da İspanyollara ait olan toplar, demir gülleler, ve taş gülleler yer alır.

Gezebileceğiniz bir diğer yer ise Venedik Sarayı’dır. Kraliyet Sarayı olarak inşa edilen yapı Namık Kemal’in meydanının batı tarafında yer almaktadır. Deprem sonucunda yıkılan saraydan günümüze kalan yapıyı gezerek bilgi edinebilirsiniz.  Kıbrıs otelleri hakkında detaylı bilgi sahibi olarak kalacağınız yeri belirleyebilirsiniz.

Gazimağusa Yol Tarifi