Gazimağusa’nın Meşhur Yerleri

Bir liman kenti olan Gazimağusa Kıbrıs tatillerinin gözde merkezleri arasında yer alıyor. Akdeniz kıyısına kurulu bir liman kentinden beklenebileceği üzere doğal güzellikleri ve köklü tarihi ile insanların ilgi odağı olan kent tüm dünya gibi ülkemizden de binlerce insanı kendine çekiyor. Gazimağusa Kıbrıs’ın en önemli tarihi mekânlarının birçoğuna da ev sahipliği yapıyor. Kıbrıs tatili için eğer Gazimağusa’yı tercih ederseniz kentte sizi bekleyen onlarca meşhur yer ile karşılaşacaksınız.

Othello Kalesi

Kıbrıs’ın hemen her köşesinde serleri olan Lüzinyanlılar’ın önemli eserlerinden biri olan Othello Kalesi Gazimağusa’nın en meşhur yapıları arasında yer alıyor. Gazimağusa’ya giden herkesin mutlaka ziyaret ettiği kaleyi görmeden kentten ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Lala Mustafa Paşa Camii

1298-1312 arasında yine Lüzinyanlılar tarafından katedral olarak inşa edilmiş olan Lala Mustafa Paşa Camii bütün Akdeniz’in en etkileyici gotik yapılarından biri olarak kabul ediliyor. 1571 senesinde camiye dönüştürülen yapı hem Gazimağusa’nın hem de tüm Kıbrıs’ın en meşhur yerlerinden biri.

Venedik Sarayı

Lüsinyanlılar tarafından 13. Yüzyılda inşa edilmiş olan saray uzun süre Kıbrıs krallarının konutu olmuş. Bir deprem ile yıkılmış olan yapıdan günümüze dek ulaşabilenler fazla olmasa da Venedik Sarayı da Gazimağusa’nın görülmesi gereken değerlerinden biri.

Sinan Paşa Camii

Kilise olarak Suriyeli bir tüccarca inşa ettirilen ve daha sonra camiye dönüştürülen yapı 1571 yılında bombalanmış olmasına karşın günümüze gayet iyi korunmuş durumda ulaşmayı başarmış. Bir dönem buğday ambarı olarak kullanılan yapı bu sebeple Buğday Camisi ismi ile de biliniyor.

Mağusa Surları

Kenti çevreleyen Mağusa Surları ve surlardaki kuleler kentin simgeleri arasında sayılabilir. Bugün Gazimağusa gezilerinde mutlaka uğranan tarihi eserler olan surları da mutlaka görmelisiniz.