Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağları

Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağları

Kıbrıs, küçük bir adadır ancak küçük bir ada olmasına rağmen tarihi çok eskilere kadar uzanmaktadır. Yemek çeşidi ve turizm açısından oldukça zengin bir kültüre sahip olan adaya özgü şarkılar ve türküler de mevcuttur. Bir toplumun kültürünü şarkıları, türküleri, insanları, dilleri, yemekleri ve sanatları oluşturur. Kıbrıs adasının kültürü de türkü anlamında oldukça zengindir. Bu türkülerden bazıları şunlardır:

Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağı

Al Beni Beni

Beşparmak Dağı Sıra

Bir Sen Söyle Bir Da Ben

Davul Çalar Güm Güm

Leymosun Dedikleri

Ovalarda Gonnara

Seyirttik Çıktık Hanaya

Vapurum Üç Borulu

Yazın Çiçeği Güldür

Beşparmak Dağı Sıra Türküsünde Geçen Beşparmak Dağının Hikâyesi

Beşparmak dağları adı Kuzey Kıbrıs’ın incisi Girne’de beş adet parmağa benzeyen tepeden gelir. Beşparmak adı Orta Asya’da da, Anadolu’da da Kafkasya’da da söylenir. Oluşumu kireç taşından olan Beşparmak dağlarına uzaktan bakıldığında elimizin beş parmağına benzediğini görürüz. Kıbrıs’ta birçok şiire, efsaneye, şarkıya ve maniye konu olan bu dağı Kıbrıs turlarından biriyle adaya giderek görebilirsiniz.

Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağı

Kuzey Kıbrıs’ın en önemli simgelerinden biri olan Beşparmak Dağları’ın oluşmasıyla ilgili farklı efsaneler anlatılmaktadır. Bu efsanelerde genelde aynı kıza aşık olan iki genç çocuğun kavga etmesi ve dağa dönüşmesi olayı yer almaktadır. Kıbrıs ziyaretiniz esnasında uygun fiyata Kıbrıs otellerinden birinde konaklayabilirsiniz.

Bu efsanenin bir başka versiyonu da şu şekildedir:

Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağı

Eski zamanların birinde Kıbrıs’ta güzel mi güzel bir kral kızı varmış. Kral, evlenme çağı gelen kızını bir yarışma yaparak evlendirmek istemektedir. Kızının taliplileri arasında kim Karpaz’da kutsal suyu bulup, bir testi içinde getirirse kızını onunla evlendireceğini duyurmuştur. Kıza talip olan gençler yola çoktan koyulmuştur. Bu kutsal suyu bulup getiren ilk kişi çok yoksul ancak bir o kadar da iyi niyetli bir gençtir. Kral ise bu kadar varlıklı ve soylu damat adayları varken kızını bu yoksul gence vermeyi istemez. Kralın istediği suyu getiren delikanlının elinden Kral, suyu alıp gencin üzerine dökerek ona beddua etmektedir. Suyun döküldüğü yerde bir bataklık oluşmaya başlamaktadır. Genç delikanlı yavaşça suya gömülür. Kurtulmak için çok çırpınır ama başaramaz. Elini yukarıya doğru kaldırır, ama gücü yetmez. Sonrasında eli taşlaşır. Haksızlığa uğrayan bu iyi kalpli gencin eli Beşparmak Dağları’dır. Bu efsaneye dayanan Beşparmak Dağları’na gitmek için uygun fiyatlı uçaklı Kıbrıs paketlerinden yararlanabilirsiniz.

Kıbrıs Efsaneleri ve Beşparmak Dağı