Kıbrıs Tarihinin İzleri

 

Kıbrıs Tarihinin İzleri

Güneybatısının Asya’da bulunduğu Kıbrıs Adası için günümüzde birçok Kıbrıs turları düzenlenmektedir. Artık insanlar yurt dışı gezilerini Kıbrıs gezileri ile birleştirip tarihin eşsiz kokusunu hissetmek istiyorlar. Kıbrıs Akdeniz’in üçüncü büyük adası olmuş ve nüfusunun % 70’i Rum % 30’u Türklerden oluşmuştur.

Kıbrıs Tarihinin İzleri

Kıbrıs’ın Tarihi Yerleşimi

Kıbrıs insanlarının milattan önce 1000 yıllarına dayanan bir geçmişi olduğu tüm tarih verilerinde yer almıştır. Adanın güneyinde arkeolojik kazılar sonrasında bile milattan önce 9000 yıllara dayanan yapıların bulunduğu tespit edilmiştir. Ayrıca cilalı taş devrinden kalıntılar da burada bulunmuştur. İlk yerleşim için Anadolu’dan gelenler arasında Lübnan, Suriye ve Filistin göçmenlerinin olduğu tahmin edilir. Anadolu’dan gelen ve Kıbrıs adasına yerleşen Türklerin de bu bölgelerde kalıntılarının bulunduğu görülmüştür. Anadolu’dan gelen yerleşim bölgelerindeki eserlerin birbirine benzemesi ile ilk yerleşim kuranların Anadolu insanlarının olduğu gözlemlenmektedir.

Kıbrıs Tarihinin İzleri

Kıbrıs tunç çağında da yerleşim düzeni kurmuş ve bu çağa ait de antik kalıntılar bulunmuş ve insanların dağ eteklerine ve ovalara yerleşmeye başladığı tespit edilmiştir. Ayrıca milattan önce 6000 yıllarından sonra da adaya gelen göçmenler olmuş ve bardak, çanak, çömlek gibi kalıntıların da izine rastlanmıştır. Bu dönemlere ait ilk kalıntıların rastlandığı yerleşim alanlarından birisi de Girne olarak bilinir. Girne’de bulunan Kıbrıs otelleri turistik bölgenin kalıntılarını hala saklamaktadır.

Kıbrıs Tarihinin İzleri

1960 Sonrası Kıbrıs

Kıbrıs artık günümüzde Türk adası olarak da bilinir. Rumların ve Türklerin yaşadığı bu odada birçok geziler, tarihi ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Genel olarak Türklerin de merak ettiği ve tarihin izlerini yaşamak istedikleri bu adaya ulaşım oldukça kolaydır. Düzenlenen turlar arasında; uçakla sadece 45 dakikalık bir mesafe ile gezintiye çıkabilir siz de tarihi içten yaşayabilirsiniz. 2004 yılında Kofi Annan tarafından birleşme kararı ile Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs üzerinde referandum yapılmıştır. Kuzey Kıbrıs bu birleşme kararını kabul ederken Güney Kıbrıs % 75 oy ile birleşme kararını kabul etmemiştir.

Gitmeden önce okumanız gereken Kıbrıs Rehberi

2004 yılından itibaren Rumlar tarafından yönetilen güney kesimi Kıbrıs Cumhuriyeti olarak Avrupa Birliğine katılmıştır. Böylece artık gelişmeye ve görüşlere açık bir hale gelmiştir. Uçaklı Kıbrıs paketleri ile siz de gezinize renk katabilirsiniz.