Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?

Merhaba sevgili Kıbrıs severler ve Kıbrıs’ta tatil planlayanlar. Bugünkü yazımızda sizin için Kıbrıs’a giderken ve Kıbrıs içinde ulaşım nasıl sağlanır bunlardan söz edeceğim. Biliyorsunuz ki Kıbrıs denizaşırı bir ülke olduğu için ülkeye kara yoluyla direkt geçiş bulunmuyor. Ülkeye illaki kendi aracımla gitmek istiyorum derseniz mersinin Silifke ilçesine bağlı olan Taşucu limanından Girne’ye düzenli olarak yapılan feribot seferlerini kullanabilirsiniz.

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekiyor mu? Diye merak edenler baştan söyleyelim Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Kıbrıs pasaport zorunluluğu koymuyor. Şöyle ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yalnızca nüfus kâğıtlarıyla birlikte kolaylıkla ülkeye giriş yapabiliyor.  Turist olarak adaya gelen T. C. Vatandaşlarına havaalanından verilen geçici pasaport ile Kıbrıs’ta üç aya kadar kalabilirsiniz. Kıbrıs pasaport uygulaması Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunduğu bu kolaylık ile ülkeye gelen turist hacmini her geçen gün arttırıyor ve Kuzey Kıbrıs’ta açılan otellere her sene yenileri ekleniyor.

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?

Paketleri Takip Edin

Özellikle uçaklı Kıbrıs paketleri ile hem Kıbrıs otelleri konaklamalarınızı hem de uçak biletlerinizi birlikte çok uygun bir fiyata satın alabiliyorsunuz. Ülkenin tek havalimanı olan Ercan havalimanına ülke dışındaki neredeyse tüm illerden uçuş var. Havalimanı konum olarak ülkenin başkenti Lefkoşa’nın biraz dışında olduğunda ulaşım seçenekleri de oldukça sınırlı. Ülkenin toplu taşıma ağı zayıf olduğundan ulaşım için ilk olarak uçağınızdan indikten sonra gideceğiniz yere kadar ekstra para ödememek için uçaklı Kıbrıs paketleri ya da uçak biletinizi aldığınızda transfer hizmetinin de bu paketlere dahil olduğundan emin olun. Transfer dahil seçeneklerinde bir miktar daha fazla ödeme yaparsınız. Transfer belirtmediyseniz Kıbrıs’ın Havaşı olan Kıbhas ile de ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?

Her daim ekstra bir seçenek olan taksiler ise tabi ki Kıbrıs’ta da mevcut. Eğer sürücü belgeniz varsa ve Kıbrıs’ta sadece otele bağlı kalmak istemiyorum Kıbrıs’ın her yerini keşfetmek istiyorum diyenlerdenseniz Kıbrıs’ta araç kiralamak en akıllıca seçim olacaktır. Hava limanında bulunan araç kiralama şirketinden araç kiralayabilirsiniz. Kıbrıs’ta sürücülük yapacaklar için ekstra dip not; ülkenin trafik akışı İngiltere gibi soldan akıyor ve direksiyon da haliyle sağ tarafta bulunuyor. Bu yüzden trafiğe çıkarken ekstra dikkatli olmanızda fayda var. Kıbrıs otelleri ve uçaklı Kıbrıs paketleri için avantajlı teklifleri yakalamak için erken rezervasyon fırsatlarını kaçırmayın.

Kıbrıs’a giderken pasaport gerekli mi ? Vize gerekli mi?