Kıbrıs’ın En Ünlü 3 Yemeği

Kuzey Kıbrıs ülkemizde en fazla tercih edilen tatil destinasyonlarından biri. Akdeniz’de kurulu bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs başta plajları, gece hayatı, casinoları olmak üzere birçok özelliği içe insanları kendine çekiyor. Adanın her biri birbirinden leziz yemeklerle dolu mutfağı da Kıbrıs’ın gezi ve tatil için tercih edilmesinde rol oynuyor. Yurt dışı tatili denilince ülkemizde ilk akla gelen destinasyonlardan biri olan Kıbrıs’a gittiğinizde emin olun ki tatilinizin en keyifli yanlarından biri Kıbrıs mutfağından muhteşem lezzetleri tatmak olacak. Adanın mutfağında onlarca harika lezzet var ve bunların en ünlü üçünü sizler için derledik. İşte karşınızda Kıbrıs’ın en ünlü üç yemeği.

Şeftali Kebabı

Kıbrıs mutfağının en ünlü ve etkileyici yemeği nedir diye soracağınız Kıbrıslıların çoğundan aynı yanıtı alırsınız; şeftali kebabı. Keçi ya da koyunun iç zarını soğan, maydanoz ve kıyma ile doldurularak hazırlanan kebap ızgarada pişiriliyor. Patates, biber ve domates ile birlikte servis edilen kebabın yanında genellikle kırmızı şarap içiliyor, elbette bu tercihinize bağlı.

Kıbrıs Köftesi

Kıbrıs köftesi de adanın en ünlü lezzetlerinden biri ve bizim köftemizden en önemli farkı kıymanın içine rendelenmiş patates de katılması. Kıbrıslıların en sevdiği yemeklerden biri olan Kıbrıs köftesi adaya tatil için gidenlerin de favorisi. Adanın hemen her yerinde Kıbrıs köftesi yapan bir mekân bulabilmek mümkün. Sakın bu özel yemeği tatmadan Kıbrıs’tan ayrılmayın.

Pirohu

Osmanlı kökenli bir yemek olan Pirohu Kıbrıs mantısı olarak da biliniyor. Peynir, tereyağı ve ceviz ile mükemmel bir lezzet olan piruhi özellikle biz Türklerin damak tadına çok uygun bir yiyecek. Bu sebeple Kıbrıs’ın ünlü yemeği Pirohi de kesinlikle tatmanızı öneriyoruz, emin olun pirohunun da tadı damağınızda kalacak.