Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

Günün- gecenin nasıl geçtiğini, yaşattığı güzelliklerden ve muazzam enerjisinden anlamayacağınız, tadına doyumsuz anlar tattıran Kuzey Kıbrıs turları, Lefkoşa ile bir başkadır.

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

Kuzey Kıbrıs’ın en özel şehirlerinden biri olan Lefkoşa, enerjik, canlı, mistik, huzurlu ve aşık olunası bir kenttir. Medeniyetlerin vaz geçemediği, en sanatsal eserlerin yazılıp- kazındığı ve hala hiçbir Dünya ülkesinin tanımadığı havalı şehir. Kokusuyla şehrin büyüleyici atmosferiyle muazzam ve yaşanası. Çok fazla dağların, tepelerin olmadığı, estetik ve cinsiyet üstü bir kenttir. Kente aşık olan asiller, soylular, krallar, rahibeler… Her biri başka bir anlam yüklemiş ve her biri farklı sevmiş. Bu nedenle hem kadın hakimiyeti, hem erkek hakimiyetinde hep özenle sevilmiş Lefkoşa.

 

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

Güzel Meryem’den, Kraliçe Elizabeth’e, Sophia’dan Andreas’a birçok ismin anısına methiyeler, eserler kazınmış. Lefkoşa’ya gidildiğinde ille de görülmesi gereken tarihi eserler, tüm bu mistik sevginin özünü bir nebze olsun anlatabilir. Bu yerler içinde; Magusa Kapısı, Selimiye Camisi, Girne Kapısı, Kıbrıs Müzesi, Kykkos Manastırı, Arap Ahmet Camii, Barbarlık Müzesi, Derviş Paşa Etnografya Müzesi, Luzinyan Evi, Mevlevi Tekke Müzesi, Büyük Han, Lefkoşa Surları sayılabilir. Özellikle Selimiye Camii, hem katedral hem cami görünümüyle dünya sanat eserlerine özet niteliğindedir. Tarihi eserlerinin her birini mutlaka ziyaret edin.

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

 

Lefkoşa’da Damak Tadı

Şehrin en meşhur lezzeti Hellim peyniri ve Hellim böreğidir. Yöresel mutfağında Akdeniz ezgileri taşıyan Lefkoşa, Kıbrıs otelleri ile şahane menüler sunuyor. Tadılması gereken hoş lezzetler;

Balık yemekleri, Hırsız kebabı, Molehiya yemeği, Kolakas, Pirohu Mantısı, Gullurikya, Ceviz macunu, Paluze, Ceviz ve Kıbrıs’a özgü ev reçelleri, Şeftali Kebabı, Samarella, Zivaniya

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa

Lefkoşa’da Eğlence

Uçaklı Kıbrıs turları ve Lefkoşa’ya gitmenin en güzel nedeni, eğlence anlayışıdır. Gece- gündüz uyanık, gece – gündüz kafası güzel şehir. Lefkoşa, sadece geceleri değil, gündüz eğlenmeyi seven insanların yaşadığı bir bölgedir. Akdeniz ikliminin ve ada yaşamının verdiği zihin açıklığından olsa gerek, Kıbrıs’ta dingin, rahat ve pak eğlence anlayışı hakimdir.

Gece mekanlarında ise, balıkçılar, et lokantaları, eğlence mekanları, Dünyaca ünlü gece kulüpleri, plaj clubları elit eğlence merkezidir. Dünya’nın en meşhur pokercileri Las Vegas’tan ziyade Lefkoşa mekanlarında soluklanmayı tercih ediyor. Eğlence, antik kent aşkları misali, gün doğumuna kadar devam eder. Günün ilk ışıklarıyla sütlü çay ve Akdeniz manzarası, turun en hoş anılarındandır.

Kıbrıs’ın Gözbebeği Lefkoşa