Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Ülkemizde yavru vatan ya da kısaca Kıbrıs ismi ile anılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir ada ülkesi olmanın tüm avantajına sahip. Akdeniz’in en güzel adalarından biri olması sebebiyle bir tatil merkezi olarak tanınan Kıbrıs başta ülkemizden olmak üzere dünyanın dört bir yanından turistlerin ilk tercih ettiği destinasyonlardan biri konumunda. Ada doğal güzelliği ile olduğu kadar tarihi zenginliği ile de çok etkileyici bir destinasyon olma özelliğini taşıyor ve bu da ada turizmine ciddi anlamda katkı sağlıyor. Eğer Kıbrıs’a hala gitmediyseniz ve gitmeyi planlıyorsanız Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilir sorusunun cevabı yazımızda sizi bekliyor.

Havayolu

Kuzey Kıbrıs’a gitmek için tercih edebileceğiniz yollardan biri uçak yani havayolu. Kuzey Kıbrıs’a yalnızca ülkemizden direkt uçak seferleri yapılıyor. İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük şehirlerden Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa yakınındaki Ercan Havalimanı’na uçakla gidebilmek mümkün.

Denizyolu

Kıbrıs bir ada olduğu için ana ulaşım yolu deniz demek pek de yanlış olmaz. Türkiye’nin Mersin Taşucu Limanı ile Antalya Alanya Limanı’ndan Kıbrıs’a düzenli feribot seferleri yapılıyor. Özellikle adaya araçları ile seyahat etmek isteyenler feribot seferlerini tercih ediyor. Bu arada tüm seferlere araç kabul edilmiyor, yani eğer adaya aracınızla gidecekseniz araç kabul edilen seferleri tercih etmeye özen göstermelisiniz. Ayrıca Kıbrıs’ta trafiğin ülkemizdeki gibi sağdan değil soldan aktığını da belirtmemizde fayda var. Adaya araçla gideceklerin ya da adada araç kiralayacakların bu farkı göz önünde bulundurması gerekiyor.

Kıbrıs’a vize var mı?

Kuzey Kıbrıs’a gidecek olan Türk vatandaşlarının vize alması gerekmiyor. Ayrıca pasaporta da ihtiyaçları bulunmuyor. Türk vatandaşları için nüfus cüzdanı Kıbrıs’a girmeye yeterli oluyor. Tabi ki kimlik olarak pasaport kullanabileceğinizi de ekleyelim.