Lefkoşa’nın Meşhur Yerleri

Kıbrıs ve tatil kelimeleri yan yana gelince çoğu kişinin ilk tercihi adanın başkenti Lefkoşa. Başkent Lefkoşa adanın orta bölgesinde kurulu ve şu an dünyanın bölünmüş son başkenti olma özelliğini taşıyor.  Kent binlerce yıldır yerleşim merkezi olduğu için çok sayıda tarihi mekâna ev sahipliği yapıyor ve bu tarihi mekânların birçoğu çok ünlü. Lefkoşa’yı popüler bir gezi destinasyonu haline getiren ünlü yerlerini sizin için derledik.

Büyük Han

Lefkoşa’da bulunan Büyük Han yalnızca kentin değil tüm Kıbrıs’ın en meşhur yapılarından biri. Osmanlı dönemi yapısı olan ve inşasına 1572 yılında başlanılan han bugün içindeki dükkânlar ve restoranlarla Lefkoşa’nın en çok ziyaret edilen tarihi mekânı olma özelliğini taşıyor.

Arap Ahmet Cami

İlk yapıldığında biz Lüzinyan kilisesi olan yapı 1845 yılında camiye dönüştürülmüş. Dışı kadar içi de etkileyici olan cami de Lefkoşa’nın ünlü yerlerinden biri.

Venedik Sütunu

Lefkoşa’nın önemli merkezlerinden biri olan Sütunlu Meydan’da bulunan tarihi Venedik Sütunu kentin ilgi çeken tarihi değerlerinden biri.

Selimiye Camii

Kuzey Kıbrıs’ın en görkemli yapılarından biri olan Selimiye Camii 1208-1326 arasında Lüzinyanlılar tarafından inşa edilmiş ve o dönemdeki ismi St. Sophia Katedral’iymiş. 1570 senesinde Osmanlılar Lefkoşa’yı fethettikten sonra katedrali camiye çevirmişler. Selimiye Camii Lefkoşa’nın ne önemli mimari eserlerinden biri.

Mevlevi Müzesi

Mevlevi Müzesi 17. yüzyılda inşa edilen yapının günümüze bir kısmı ulaşabilmiş. Bu kısım 1962 senesinde restore edilmiş ve Kıbrıs Türk Etnografya Müzesi olarak kullanıma açılmış. Bu müze de Lefkoşa’nın ilgi çeken yerlerinden biri.

Kumarcılar Hanı

Burası 17. yüzyılda inşa edilen Kumarcılar Han Osmanlı döneminin önemli eserlerinden biri olarak kabul ediliyor ve kentin en meşhur yerlerinden biri. 44 odalı han Lefkoşa’da mutlaka görülmesi gereken eserler arasında.