Tatilde Güneş Yanığı Kabusunuz Olmasın

Tatilinizin kabusa dönmesini istemiyorsanız, tatil boyunca cildinize dikkatli bakmanız gerekir. Ciltte güneş yanığı yaşamamak için ne yapılmalıdır? Ciltteki güneş yanıkları, özellikle bundan nasıl korunması gerektiğini bilmeyen insanlar için yaz tatillerini kabusa çevirebilecek derecede önemli sonuçlar doğuran bir rahatsızlıktır. Özellikle karasal iklimde yaşayan insanlar yaz tatili için denize giderken güneşin vücutları üzerinde kısa sürede bu derece büyük bir etki gösterebileceğini yeterince göz önünde bulunduramaz ve herhangi bir tedbir almaksızın saatlerce doğrudan güneşe maruz kalırlar. Bunun sonucunda ciltte meydana gelen yanma kişiye acı vermeye başlar.

Geceleri yatamayacak şekilde sağa-sola dönemez, göğüste ve sırtta meydana gelen yanma ile de yüzüstü ve sırtüstü yatamaz. Bu aşamada elbise giyip-çıkarmada bile büyük zorluklar yaşanır ve acı çekilir. Özellikle balayı çiftleri için tatilin kabusa dönmesi son derece sakıncalı bir durum olup, hayatlarında bir ilkin cilt yaralanmaları nedeni ile kötü geçmesi söz konusu olabilir.

Tatilde Güneş Yanığı Kabusunuz Olmasın

Deriyi Elle Soymayın

Bir kaç gün içinde acı azalmaya ve yeni deri oluşmaya ve üstteki deri soyulmaya başlar. Bu aşamada derinin soyulma işlemini doğal zamanından önce elle kopararak yapmak da önceki çekilen acıları tekrarlatacak yeni bir hatadır. Bu yüzden derinin soyulmasını kendi doğal sürecine bırakmak veya on gün beklemek gerekmektedir. Elle soyulan cilt ayrıca enfeksiyona da yol açabilmektedir. Beyaz tenli ve hassas ciltli kişiler için güneş yanığı daha büyük bir tehlike arz etmekte ve iyileşme süreci de esmer tenli insanlara karşı daha zor olmakla fakat ciltteki güneş yanığı tehlikesi esmer tenli insanlar için de aynı şekilde devam etmektedir. Kıbrıs tatil yapmak isteyenler için en ideal bölgeler arasında yer alıyor. Cilt güneş yanıkları bu bölgede fazla olmasa da cildinize tatil boyunca dikkat ederek güzel davranmak sizin elinizdedir.