Türkiye’nin En Doğal Tatil Bölgeleri

Türkiye, dünyanın başka hiçbir yerinde göremeyeceğiniz eşsiz güzellikleriyle ünlü ve doğal ve tarihi bölgeleriyle dikkatleri üstüne çeken bir ülkedir. Şehirlerin gürültülü ve yoğun kalabalığından kaçıp kafa dinleyebileceğiniz yerlerin sayısı oldukça fazladır. Ailenizle, arkadaşlarınızla ve yahut sevgilinizle doğa içinde huzur dolu bir hafta sonu geçirebileceğiniz Türkiye’nin en doğal tatil bölgelerinin sayısı oldukça fazladır.

Nevşehir’in en çarpıcı doğal güzelliği olan Kapadokya, sizi sanki başka bir gezegendeymiş gibi büyüler ve size muhteşem bir tatil keyfi yaşatır. Ayrıca bir doğa mucizesi olan Kapadokya, butik otelleriyle, yer altı şehirleriyle, Peribacaları’yla ve hem doğal hem de tarihi bölgeleriyle size harika bir tatil sunar. Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’yı, rengarenk çiçeklerin açtığı bahar ayında ziyaret etmek daha avantajlı olur çünkü yaz ayında havalar daha sıcak olacağından bunaltıcı olabilir. Eğer balayı dönemindeyseniz, gökyüzünde sıcak hava balonlarında bu inanılmaz manzarayı birlikte seyretmek de mümkün.

Türkiye’de Görülmesi ve Gezilmesi Gereken Diğer yerler?

Bir başka doğa harikası olan Kelebekler Vadisi Fethiye Muğla’da bulunur ve hemen yanında Ölü Deniz vardır. İki tarafı da sarp kayalıklarla çevrili olan bölge, 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen şelalesiyle adeta bir cennet gibidir. Ayrıca birçok kelebek türüne de ev sahipliği yapan bu muhteşem bölge size bol bol temiz hava sunar. Kamp alanların bulunduğu bu yerde çadır kurabilir, kaliteli hizmetlerden yararlanabilir, berrak denizde yüzebilir ve şelale tırmanışı yapabilirsiniz.

Antalya’da bulunan Olimpos, caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü olan bir başka doğal tatil bölgesidir. Birçok kuş türüne ev sahipliği yapan bu bölgede ağaç evlerde kalabilir, kuşların sesiyle uyanabilir ve birçok balık türü barındıran şeffaf denizinde yüzmenin tadını çıkarıp adeta ruhunuzu arındırabilirsiniz.

Şehrin Gürültüsünden Uzak Tatil Yerleri?

Şehir gürültüsünden uzaklaşıp doğada huzur içinde sakin takılmak isteyenler Bolu’daki Yedigöller’e tatile gidebilirler. Doğal ormanlara sahip olan bu bölgede birçok kuş ve bitki türü ve şelaleler mevcuttur. Bu bölgede bungalov evlerde ailenizle konaklayabilir ve Milli Park içinde piknik yapabilirsiniz.

Çanakkale’de bulunan Kaz Dağları, zengin bitki örtüsüyle ve hayvan türleriyle size eşsiz bir tatil keyfi yaşatacak gizli bir cennettir. Dağ yürüyüşlerinde, temiz oksijeni içinize çekerek gürültüden ve bunaltıcı şehir havasından uzaklaşabilirsiniz, Yeşilyurt Köyü otellerinde konaklayabilir ve yahut kamp kurabilirsiniz.

Mezopotamya’da en eski yerleşim yerlerinden biri olan Hasankeyf Batman’da yer alır ve Mağaralar Şehri olarak da bilinir. Dicle Nehri bu bölgeye kış ve ilkbahar aylarında çok canlı bir görüntü vermektedir. Hem tatil yapmak hem de bu muhteşem tarihi yerleri görüp gezmek için Hasankeyf’deki butik otellerden yer ayırtmanız gerekmektedir.

Güneş ve kumun buluştuğu görkemli coğrafi bölgeleriyle, dağlarıyla, gölleriyle Türkiye adeta bir cennet gibidir ve her yıl birçok turist Türkiye’ye tatil için gelip bu doğal güzelliklerin tadını çıkarmaktadır. Türkiye’deki tatil yerlerinin yanında Kıbrıs tatili de yapabilirsiniz.