Ucuz Tatil Yapma Tüyoları

Tatil, günümüzde ihtiyaçtan çok lüks olmaya başladı. Bunun en büyük sebebi tabi ki sosyal medya diyebiliriz. Tabi ki iş yaşantısında ya da özel hayatta yaşanan sıkıntılardan bir nebze de olsa kurtulmak için gidenler yok değil. Ama öncelikli sebep tatil yaptığını insanların bilmesini sağlamak. Günümüzde tatil yapıp bunu sosyal medyada paylaşmayan kalmadı.  Özellikle Instagram’da arkadaşlarınızı ya da takip ettiğinizi kişilerin tatil yaptığını görünce içinizde bir gıcıklanma olduğunu inkar edemezsiniz. İçinizden “Bak görüyor musun bana param yok dedi nerelerde tatil yapıyor ya da o gitmiş biz nasıl gidemiyoruz?” diye mutlaka yakınıyorsunuz. Peki, “O” arkadaşınız pahalı bir otele nasıl gitti biliyor musunuz? Biz size söyleyelim.

1 – Erken Rezervasyon

Öncelikle ucuz bir tatilin olmazsa olmazı erken rezervasyondur. Siz tatilinizi son dakikada planlayıp, satın alırsanız pahalıya gideceğiniz kesin. Ama yaz tatilini kış aylarından ve kış tatilinizi yaz aylarından ayarlarsanız yarı fiyatına tatil yapabilirsiniz.

Erken rezervasyon tarihleri daha önceden bellidir. Televizyonlarda, internet ortamında erken rezervasyon fırsatları diye bangır bangır reklam yapılmakta. Yani gözünüzden kaçması imkansız. Bu sebeple düzgün bir planlama yaparsanız, ucuz tatil hayal olmaktan çıkar.

 2 – Tatil Fırsatları

Tatil fırsatları erken rezervasyon gibi planlı bir şey değil. Bunun için eğer plan yaptıysanız tatil firmalarının ya da diğer acentelerin internet sitelerini gün aşırı incelemeniz gerekmektedir. Örneğin Kıbrıs tatili yapmayı düşünüyorsunuz diyelim. Bazı firmalar Kıbrıs tatil fırsatı sunar, bu bazen bir günlük bazen biraz daha uzun süre yayında kalır. Bu fırsatlardan satın alacağınız tatil ile oldukça avantajlı bir duruma geçebilirsiniz. Belki de bir gün öncesinden %30 – %40 daha ucuza tatile gidebilirsiniz.

3 – Özel Günlerden Kaçının

Tüm kurumların tatile girdiği bir dönemden kaçınmanızı tavsiye ediyoruz. Nedir bu özel günlerden kasıt; dini ve milli bayram tatilleri, sömestr ya da diğer adıyla 15 tatil dönemi, sevgililer günü gibi…

Bu tarihlerin dışında yapacağınız bir tatilin hesabı geldiğinde fark ettiğini göreceksiniz.

4 – Paket Tatil

Tatil yaparken tüm masraf otel odası satın almakla bitmiyor ne yazık ki. Bazen uçak bileti fiyatı neredeyse 2 gecelik oda fiyatına denk gelebiliyor. Bu sebeple yapmanızı tavsiye ettiğimiz bir diğer öneri de paket tatil satın almanız. Paket tatil nedir diye sorarsanız eğer; konaklama + uçak bileti + transfer ücretlerinin bir bütün olarak sunulduğu fırsatlardır. Örneğin İstanbul’da yaşıyorsunuz ve yazın Antalya’da ucuz tatil yapmayı planlıyorsunuz. Kendi aracınızla gitseniz neredeyse 8 – 10 saat arası araba kullanmanız gerekiyor. Yaşanan yorgunluk sebebiyle tatilin ilk günü zaten kendinize gelmekle geçiyor. Boşuna 1 günü heba ettiniz. Hadi uçakla gittiniz diyelim, ucuza bilet bulacaksınız, Antalya’ya indiğinizde otele gitmek için araç kiralayacak ya da taksiye bineceksiniz. Bir masrafta daha çıktı. Paket tatilleri ile en azından bu angaryaları düşünmenize gerek kalmayacak hem de daha ucuz olacağından emin olabilirsiniz.  Bu dört maddeyi dikkate alarak hem ucuz tatil yapabilir hem de artık “O” diye bahsedilen kişi siz olabilirsiniz.