Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Özellikle son yıllarda ülkemizde dövizin yükselmesi ve artan hayat pahalılığı sebebiyle tatil yapmak lüks harcama sınıfına girdi gibi gözüküyor. İş stresi, hayat mücadelesi, trafikte geçen saatler derken “Yaz gelsin de şöyle 1 hafta tatile çıkayım” diyenler, otel fiyatlarını görünce biraz hüsrana uğrayabiliyor. Ancak bütçenizi sarsmayacak ve oldukça ucuza bir tatil yapabilirsiniz. Size özel hazırladığımız tavsiye listemiz sayesinde hayalini kurduğunuz tatil sizleri bekliyor!

Tavsiye 1: Yoğun Dönemlerden Kaçının

Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Öncelikle dini ve milli bayramların denk geldiği dönemlerden kaçınmanız sizin için iyi olacaktır. Bu tarihler tüm çalışanlar izinli olduğu için otellerde ekstra bir yoğunluk olur ve bu yoğunluk bildiğiniz üzere fiyatlara yansır. 

Eğer planınız denize girmek, güneşlenmek ise Yaz başlamadan Nisan – Mayıs gibi veya bittikten sonra Eylül – Ekim gibi aylarda oteller daha ucuz ve daha sakin olacaktır hem de şezlong kapma derdinden kurtulabilirsiniz. 

Eğer kış tatili yapmak istiyorsanız, kesinlikle okulların sömestr tatili ve hafta sonlarından uzak durmalısınız. Otellerin en yoğun olduğu dönemler bu tarihlerdir. İmkanınız doğrultusunda hafta içi günlerde yapacağınız kayak tatili bütçenizi aşmayacaktır. 

Tavsiye 2: Erken Rezervasyon

Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Ucuza bir tatile çıkmak isteyenler için en önemli konu aslında budur. Erken rezervasyon fırsatlarını yakalamanız halinde neredeyse %40 – %50 daha ucuz bir tatil yapma imkanı bulabilirsiniz. Size tavsiyemiz tatil planınızı çok önceden yapmanız. Yaz tatili için kışın, kış tatili içinse planlamayı yazın yapmanız büyük ölçüde erken rezervasyon fırsatlarını yakalamışsınız demektir. Bu sayede şaşılacak derecede ucuza bir tatil geçirebilirsiniz. 

Tavsiye 3: Ekonomik Oteller

Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Tabi ki 5 yıldızlı ultra lüks otellerde tatil istemek sizin de hakkınız ama amaç ucuz tatil ise ekonomik oteller tercih etmelisiniz. Yaz tatili denilince, bizim tavsiyemiz ve tercihimiz her zaman Kıbrıs olmuştur. Kıbrıs Ekonomik Oteller çoğunlukla Girne şehrinde bulunmaktadır. Manolya Hotel, The Ship Inn Hotel, Celebrity Hotel, Grand Center Boutique Hotel, Mountain View Hotel, Kıbrıs’taki Ekonomik Oteller’den sadece bir kaçı. 

İnsanlarımızda, “eğer ucuzsa denize uzaktır”  gibi bir düşünce hakim ama aslında bu yanlıştır. Özellikle Kıbrıs’taki Ekonomik Oteller genel kanının aksine denize sıfır veya 100 – 150 metre mesafede bulunmaktadır.

Tavsiye 4: Ekonomik Turlar

Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Bir diğer tavsiyemiz de tur paketlerine bir göz atmanız. İçinde uçak bileti, konaklama ve transferin olduğu tur paketleri oldukça ucuza gelebiliyor. Düşünün siz Batı Karadeniz Turu yapmak istiyorsunuz. Gideceğiniz her bölge için ya o anda ya da daha öncesinde otel ayarlamanız gerekiyor hem de tarihlerde bir karışıklık yaşamadan. Bunun üzerine bir de yol masrafları,  gezmek için harcamalar yapmak zorundasınız üstüne üstlük yorulmanız da cabası. İş böyle olunca astarı yüzünden pahalıya çıkıyor. Birçok yer gezmek, görmek istiyorsanız yurt içinde Kapadokya Turu, Akdeniz (Pamfilya) Turu ve bunlar gibi birçok seçenek bulunan Kültür Turu’nu tercih edebilirsiniz. Yurt dışı içinde birçok ekonomik tur paketleri bulunmaktadır. Kendi tatil planınıza göre bu turlardan birini seçerek bütçenizi koruyabilirsiniz. 

Tavsiye 5: Ücretsiz Çocuk Otelleri

Ucuza Bir Tatil Yapmak İsteyenlere Önemli Tavsiyeler

Eğer ailenizle bir tatil planlıyorsanız, ücretsiz çocuk otelleri tercih etmeniz oldukça önemli. Ailenize göre, 0-6 veya 0 -12 yaş çocuk ücretsiz ya da 2 çocuk ücretsiz gibi otel seçenekleri mevcut. Sizin için en iyi seçenekteki oteli bularak, bütçenize daha da rahatlatabilirsiniz.

Son söz;

Şimdi şöyle bir düşünelim, ben Kıbrıs’ı tercih ettiğim için size de bu yönde bir örnek vereceğim. Eğer Kıbrıs Ekonomik Oteller içinden herhangi biri (aile ile gidilecekse çocuk veya çocukların yaşına göre ücretsiz çocuk otellerinden biri) seçildiğinde ve erken rezervasyon fırsatını yakalandığını var sayıyorum, artı olarak tarihleri de yoğun olmayan bir zamana denk getirildiğinde, günlük 100 TL’ye Kıbrıs tatili bulabiliyorsunuz. Sizce de oldukça uygun değil mi?